Lidový tanec

Výuka je skupinová, zaměřená především na děti a mládež. Specializována je na lidový tanec, dělí se na přípravnou taneční výchovu, taneční průpravu, základy lidového tance a taneční praxi – lidový tanec.

Lidový tanec
Lidový tanecLidový tanecLidový tanec
Lidový tanec
Lidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanecLidový tanec

Výuka dětí je rozdělena do skupin podle věku a zkušeností, probíhá za doprovodu klavírní korepetice, která citlivě reaguje na dění v hodině.

Děti předškolního věku získávají své první taneční dovednosti hravou formou za pomocí cvičení s říkadly, tanečních a pohybových her, rytmických cvičení a jednoduchých lidových tanců. Hudební a rytmické cítění rozvíjí při zpěvu lidových písní doprovázením na Orffovy nástroje. Seznamují se se základy správného držení těla a rozvíjejí svou obratnost, koordinaci a také prostorové cítění. Při výuce je podporována fantazie dětí a jsou využívány různé pomůcky.

Taneční průprava dětí mladšího školního věku je zaměřena na rozvíjení a upevňování správného držení těla, zvyšování celkové pohyblivosti, pružnosti, obratnosti a koordinace, na rozvíjení prostorového a hudebního cítění. Využívá vlastních námětů dětí, jednoduchých lidových tanečních her a tanců, pohybových a tanečních her a cvičení s pomůckami. Děti se učí spolupracovat ve skupině, dvojici a hrát dané role v lidových hrách a tanečních choreografiích.

Výuka lidového tance dětí staršího školního věku až do 17 let rozvíjí taneční techniku a taneční projev žáků, prohlubuje a rozšiřuje jejich hudební cítění, smysl pro taneční formu a jemnou pohybovou souhru. Důraz je kladen na správné držení těla a na postupné uvědomělé ovládání jednotlivých částí těla i harmonický pohyb těla jako celku. Vede mladé tanečníky a tanečnice k citlivému a přesnému vyjádření tempa, rytmu, dynamiky a výrazu lidové písně i lidové hudby. Učí je zvládnout základní kroky a charakteristické prvky folklorních oblastí severovýchodní Moravy. Zároveň slouží k přípravě tanečních choreografií pro veřejná vystoupení, přehlídky, soutěže atd.

Přijímání nových žáků

Noví žáci jsou přijímáni na základě přihlášky. Nejlépe vždy k začátku školního roku, ale po dohodě lze přijmout zájemce i během školního roku. 

Dětský folklorní soubor Hlubinka patří mezi nejstarší dětské folklorní soubory. Založila ho Zdena Kyselá, od roku 1992 působí pod vedením Kateřiny Macečkové při Lidové konzervatoři a Múzické škole a od roku 2022 soubor vede Barbora Vlčková.

Hlubinka vystupuje pro veřejnost při různých příležitostech, od roku 1997 v centru Ostravy každoročně vítá jaro, má vlastní krojovaný Báleček pro děti, účastní se folklorních festivalů, vystupuje i na MFF ve Strážnici (naposledy v roce 2024) a reprezentuje i v zahraničí, např.  v r. 2019 v Maďarsku. Také se několikrát představila v televizi, naposledy v r. 2024 v pořadu „O Hlubince“ v TV NOE. Při vystoupeních doprovází Hlubinku dívčí cimbálová muzika Hlubinka pod vedením Teodory Osuchové.

Taneční oddělení Lidové konzervatoře každoročně úzce spolupracuje na akcích regionálního Folklorního sdružení Ostrava – na postupových přehlídkách, koncertech a seminářích:

  • Zpěváček
  • Regionální přehlídky dětských folklorních souborů
  • Folklorní inspirace
Místo
Lidová konzervatoř
Wattova 5
Ostrava-Přívoz
Cena
1x jedna hodina týdně
250 Kč
1x dvě hodiny týdně
350 Kč
2x dvě hodiny týdně
400 Kč
(částka je uvedena za měsíc)
Vyučující

Přihláška ke studiu

Přihlášku pohodlně vyplnite online

Podat přihlášku

Potřebujete poradit?

Neváhejte kontaktovat sekretariát Lidové konzervatoře